♥ I love horses♥

Itt sokat megtudhatsz a lovakról

                                         A ló tisztitása

    A ló ápolása külön rituálé: a gyökérkefe, porkefe, és a patatisztító pedig a szertartás eszközei. Lehet ebben valami izgalmas, mert rengetegen kapnak hozzá kedvet. Összeszedtük a legfontosabbakat.





Amit a ló ápolásáról tudni kell

Lovunk rendszeres és gondos ápolásával, nem csak egészségét őrizzük meg, hanem komfortérzetét is javítjuk. Tehát nem csak használni, ápolni is kell a lovat! Az ápolás mikéntjét azonban nagyban befolyásolja a ló rendeltetése: az, hogy mire használjuk hátasunkat. Általánosságban elmondható azonban, hogy az egyik legszükségesebb munkafolyamat a ló munka utáni izzadságának felszárítása






A nyereg (vagy szerszám) alatt a ló jobban izzad, a szőr letapad és összeragad. A következő lovagláselőtt ezt mindenképp ápolni kell, hiányában a nyereg feltöri a ló hátát, mely elég fájdalmas és a kezelése is hosszú időbe telhet. A legjobb, ha reggelente, abrakolás után és munka előtt végezzük el a szükséges ápolási teendőket. Kell majd vakaró, gyökérkefe, porkefe, rongy és patatisztító.

A szükséges kellékek a vakaró, a gyökérkefe, a porkefe, a rongy és a patatisztító. Először az összetapadt szőrfelületet keféljük ki a gyökérkefével (de csak finoman nyomjuk rá, mert a ló általában érzékeny, csiklandós), a lábon megmaradt sarat is ezzel távolíthatjuk el. Ezután az egész testet töröljük át alaposan a porkefével.

A vakaróval (ami műanyagból vagy gumiból készült eszköz) dörzsöljük át a lovat, mert ez erősíti a hámszövetet, ezzel fokozva a kültakaró védelmi szerepét. Ha ezzel kész vagyunk, akkor egy ronggyal töröljük át az egész testét. A hosszú szőröket pedig sörénykefével óvatosan fésüljük ki.







Az alapos ápolás után foghatjuk munkába a lovat

A munka végeztével se hagyjuk rögtön magára a lovat: ha megizzadt, akkor járassuk, amíg meg nem szárad, majd szalmacsutakkal dörzsöljük át az izzadt részeket, hogy az összetapadt szőröket elválasszuk egymástól. Ha lovunknak ezután kedve támad meghempergőzni a friss szalmában, hagyjuk, hadd tegye, hiszen ez az ő természetes tisztálkodásimódszere! A munka utáni kétfázisos lábmosás is a "rituálé" része, először a sarat mossuk le, majd hűtsük le az inakat.







A pataápolást se hanyagoljuk el: lovaglás előtt a beletapadt trágyát, szalmát távolítsuk el patatisztítóval. Lovaglás után pedig szabaduljunk meg a beletapadt földtől, sártól, kavicsoktól. Körmözésre és patkolásra általában hathetente van szükség, ügyelve arra, hogy a pata növekedése mindig szabályos alakú maradjon. A patát azonban hetente, kéthetente kenjük be vékonyan patazsírral, hogy óvjuk a kiszáradástól. Ha jó az idő, akár meg is fürdethetjük a lovat. Ilyenkor azonban valóban fontos, hogy a napon jártatva szárítsuk meg, mert vizesen beállítva a hűvös boxba könnyen megfázhat.



                                        A lovak takarmányozása





                Mitől jó a szálastakarmány, az abrak, a tápok és vitaminok, valamint a lédús kiegészítők? Attól, hogy a ló szereti őket. Így, egyben.




A ló takarmányozásánál abból kell kiindulnunk, hogy alapvetően legelő állat. Ez azt jelenti, hogy emésztőrendszere a folyamatos, kis mennyiségű táplálék felvételére van berendezkedve. Ezért takarmányozása során is arra kell törekednünk, hogy minél többször, kis adagokban kapja meg napi betevőjét. Ami egy átlagos hobbiló esetében napi 8-10 kg jó minőségű réti szénát, 4 kg abrakot (2 kg zab, 1 kg árpa, 1 kg kukorica) és nyalósót jelent.

Természetesen ettől a ló igényei, munkáltatásának nehézségi foka, vemhességi állapota, az évszak, a fajta és nem utolsó sorban a rendelkezésünkre álló lehetőségek függvényében el lehet térni. Például, ha a ló nehezebb munkát végez (távlovaglás, hosszabb túralovaglás), akkor abrakadagja emelhető 5-6 kg-ra is. Nézzük, milyen takarmányok közül válogathatunk.



Szálas takarmányok


lo-takarmanyozasa
A széna a ló egyik alaptakarmánya

A ló természetes körülmények között kora hajnaltól délelőttig, majd délutántól késő estig legel, és abrakot nem eszik. Háziasított körülmények között viszont abrakot is kap és sajnos a legtöbb helyen a legelés helyett nyáron is kénytelen szénával beérni. Tehát a széna az alaptakarmánya, ezért az legyen jó minőségű és legyen belőle mindig a ló előtt.

A szálastakarmányok közül is a leggyakoribb a réti széna . Ennek fehérjetartalma csekély, energiatartalma közepes és rosttartalma magasabb, mint a lucernaszalmának. A hátas azt a fűfélét kedveli a legjobban, ami lassan fásodik, így például az angol perjét és a réti perjét.

A betakarításra és a szénakészítésre a virágzás előtti vegetációs fázisban lévő növények alkalmasak, ebből készíthető a legjobb minőségű széna, amely zöldes színű ropogós és nem poros.

A lucernaszéna nem igazán alkalmas, az inkább tejelő szarvasmarhának való. Magas fehérjetartalma miatt egyedül a szoptatós kancának adható.

A zabszalma kiegészítő ballaszt-takarmány lehet, mivel energia- és fehérjetartalma alacsony, rosttartalma viszont magas.


legelo-feher-lo
A ló alapvetően legelő állat

Tavasszal és nyáron azonban legjobb a zöldtakarmány, akár legeltetett akár kaszált formában. Fontos azonban az átszoktatás időszaka: vagy hagyjuk egyre többet legelni, vagy fokozatosan emeljük a ló zöldtakarmány-adagját, hogy hozzászokjon a gyomra. A zöld pillangósok etetését viszont kerüljük. A kaszált zöldet mindig kiterítve tároljuk etetésig, hogy ne fülledjen be.

Abraktakarmányok

A ló háziasításával folyamatosan került előtérbe az abraktakarmányok etetése. Ennek az a magyarázata, hogy az abrak koncentrált takarmány a szénához képest. Az abrak erős fizikai igénybevétel esetén megfelelő tápanyagot és energiát biztosít a lónak. A legáltalánosabb abraktakarmány a zab. Ez az egyetlen olyan takarmány, amiből annyit ehet a ló, amennyi csak beléfér. Ennek oka, hogy szemszerkezete hasonlít a fűfélékre, energiatartalma közepes és rosttartalma magas.

A másik jó étrendi hatású abrakféleség az árpa. Külső burka szorosabban tapad a maghoz, mint a zabé, ezért szokták roppantva vagy zúzva is etetni. Tápanyagtartalma a zabhoz hasonló, bár energiában annál kicsit gazdagabb.

A harmadik abrak-alapanyag a kukorica. Ennek a legmagasabb az energiatartalma, viszont kicsi a fehérjetartalma. Nyerszsírtartalma alig marad el a zabétól. Ha csöves formában adjuk a lónak, akkor tovább rágja, tehát nem tud belőle habzsolni, ami kólikás (bélgörcsös) tünetekhez vezetne. A morzsolt kukoricát adhatjuk egészben is, de jobb roppantva, vagy durván megőrölve.

Finom őrleményt soha ne adjunk a lónak, mivel sajátos szokása a takarmány fújása. Ezért a poros, vagy finomőrlésű takarmány különösen veszélyes számára, mivel a felszálló por belélegzése légzőszervi károsodást okozhat. Ennek kivédése egyszerű: etetés előtt az őrölt takarmányt vízzel locsoljuk meg.

A legjobb, ha az előbb említett három takarmányt kevert formában adjuk a lónak, mert így az egyszerre többféle fontos anyaghoz jut.


Lédús takarmányok

A lédús takarmányok jó étrendi hatásúak: ízletesek, valamint javítják az anyagcsere-folyamatokat. A paci egyik kedvence a sárgarépa. Ebből a napi adagja 2-4 kg. Fogyasztása magas karotin tartalma miatt különösen ajánlott csikóknak és szoptatós kancának. Fontos, hogy a répát etetés előtt jól tisztítsuk meg és az, hogy fagyasztva soha ne adjuk.

A takarmányrépa és a cukorrépa étrendi hatása a sárgarépáéhoz hasonló, de karotint a cukorrépa nem, a takarmányrépa pedig csak nyomokban tartalmaz. Napi adagja 10 kg-ig növelhető.


takarmany-felek
Egyre elterjedtebbek a ló számára kifejlesztett tápok

A melasz magas cukortartalmú, jó étrendi hatású kiegészítő takarmány. Naponta néhány deka (vízzel hígítva) etethető belőle.

A gyümölcsök közül az alma és a körte szintén jó kiegészítő takarmány lédússága, ízletessége miatt. De nyár végén még görögdinnyével, takarmánytökkel is meglephetjük kedvencünket .

Tápok, takarmány-kiegészítők, vitaminok

Manapság egyre elterjedtebbek a ló számára kifejlesztett tápok. Ezek lehetnek önállóan etethetők, vagy kiegészítők is. Előnyük, hogy a ló különböző fejlődési fázisainak igényei szerint tartalmazzák a szükséges vitaminokat és ásványi anyagokat. Ízük miatt a ló ezeket is szereti.











Weblap látogatottság számláló:

Mai: 1
Tegnapi: 4
Heti: 11
Havi: 1
Össz.: 12 707

Látogatottság növelés
Oldal: A ló ápolása
♥ I love horses♥ - © 2008 - 2024 - paciimadoknak.hupont.hu

A HuPont.hu weblap készítés gyerekjáték! Itt weblapok előképzettség nélkül is készíthetőek: Weblap készítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »